Dobór oświetlenia

Dobór oświetlenia podyktowany jest funkcją, jaką ma pełnić dane pomieszczenie czy dany jego fragment.
Dlatego przedstawimy kolejno te najczęściej spotykane rodzaje oświetlenia i wskażemy,
jakie miejsce w naszym domu powinny zająć.
 
Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym przebywamy większą część dnia. To tutaj czytamy, oglądamy telewizję, słuchamy muzyki, niejednokrotnie spożywamy posiłki czy spędzamy noc. Nasz pokój dzienny bywa często pokojem uniwersalnym, dlatego potrzebujemy tutaj więcej niż jedno źródło światła. Często w naszych domach takim centralnym punktem świetlnym pokoju dziennego jest oświetlenie górne. Światło z takiej lampy jest rozproszone i rzadko odpowiada konkretnej funkcji pomieszczenia.
Jeśli w pokoju stoi stół - pełni funkcję jadalni - odpowiednie będzie punkt świetlny bezpośrednio nad stołem. Takie światło doskonale oświetli nam stół i to, co na nim. Pozwoli wygodnie spożywać posiłki, nie oślepiając nas przy tym.
Największe zastosowanie w pokoju dziennym ma lampa stojąca. Możemy ją ustawić w tej części pokoju, w której wypoczywamy, czytamy, słuchamy muzyki czy oglądamy film. Dobrze, kiedy taka lampa daje możliwość regulowania wysokości i zmiany kierunku padania światła.
Innymi rodzajami oświetlenia w pokoju dziennym może być oświetlenie boczne (np. kinkiety, oprawy oświetleniowe obrazów), oświetlenie dekoracyjne (np. dekoracyjne nisze, które w dyskretny sposób oświetlą nam fragment ściany czy podłogi).
 
Kolejnym pomieszczeniem, które powinno być odpowiednio oświetlone jest kuchnia. Tutaj również wymagane jest kilka źródeł światła. Najważniejsze jest oświetlenie nad blatem roboczym a także wyspą lub półwyspem. Natomiast źródło światła umiejscowione centralnie na suficie pozwoli uzyskać nie najlepszy efekt światła rozproszonego. Jeśli w kuchni zorganizowaliśmy kącik do spożywania posiłków, wskazane jest umieszczenie oświetlenia nad takim stolikiem.
 
W sypialni, która służy nam do odpoczynku nocnego, wylegiwania się w łóżku, konieczne jest umieszczenie oświetlenia przy łóżku. Dodatkowo można zastosować kilka źródeł dyskretnego, delikatnie sączącego się oświetlenia.
 
Łazienka jest ostatnim pomieszczeniem, którego zasady prawidłowego oświetlenia należy przedstawić. Najlepiej by łazienka była doświetlona źródłem światła naturalnego. Jednak w większości łazienek nie ma okna i trzeba zainstalować źródła światła sztucznego. Wskazane jest umieszczenie oświetlenia w okolicach lustra oraz kilu źródeł światła w różnych miejscach łazienki. Najlepiej by oprawy oświetlenia łazienkowego były wodoodporne.
pixel