Inteligentne oświetlenie - czy warto?
2018-02-23
Zautomatyzowane oświetlenie przeszło długą drogę w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu dzisiaj nazywane jest inteligentnym oświetleniem, a jego zastosowania wydają się rozszerzać codziennie. Koncept na takie rozwiązanie pojawił się raptem kilka lat temu, ale obecnie służy już wielu bardzo przydatnym celom.
Czy warto zainwestować w inteligentne oświetlenie?
Prawdopodobnie najbardziej znaczącym zastosowaniem inteligentnego oświetlenia jest oszczędność energii. Wzrost kosztów paliwa, a tym samym rachunki za energię sprawiły, że jest to o wiele ważniejszy aspekt, na jaki zwracamy uwagę przy zakupie niż jeszcze 3 lata temu. Niezależnie od tego, czy mówisz o domu czy o firmie, pojawiają się te same, finansowe problemy. Pierwotnie inteligentne oświetlenie oznaczało jedynie automatyczne wyłączanie i włączanie światła, ale dzięki dostępnym sterowaniom komputerowym istnieje cały szereg potencjalnych rozwiązań takich lamp związanych z oszczędzaniem energii. Najprawdopodobniej najbardziej powszechnym z nich jest wciąż korzystanie z systemu oświetleniowego opartego na wykrywaniu ruchu człowieka. Choć można je zastosować wszędzie, to obecnie stają się coraz częstszym rozwiązaniem w różnych obszarach działalności. Aby znaleźć takie zautomatyzowane rozwiązania warto przejrzeć reflektorki i ich opcje.Gdzie można wykorzystać najlepiej takie inteligentne oświetlenie?
System ten jest najczęściej spotykany w miejscach takich jak:- wejścia,
- parkingi,
- toalety,
Dlaczego jeszcze warto postawić na inteligentne oświetlenie?
Wiele zastosowań inteligentnego oświetlenia może być z powodów bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do oszczędzania energii. Na przykład - często zdarza się, że oświetlenie jest wymagane przy wejściach do budynków lub w przejściach podziemnych, lub w podobnych obszarach, w których ludzie mogliby się poruszać bez oświetlenia, ale nie jest to do końca bezpieczne. Koszt pełnego oświetlenia w takich miejscach publicznych może być jednak ogromny. W wielu przypadkach światła są używane tylko przez bardzo ograniczony czas. Na przykład przejście podziemne może być używane tylko przez kilka osób w ciągu nocy, ale światła będą normalnie włączone przez wiele godzin. Jest to jednak świetny przykład tego, gdzie inteligentne oświetlenie może przynieść ogromne korzyści - co oznacza, że rządy i rady mogą zaoszczędzić pieniądze na oświetleniu miejsc publicznych, zapewniając jednocześnie, że obszary te są bezpieczne dla tych, którzy z nich korzystają. Oczywiście mogą też wykorzystać też alternatywne rozwiązania LED, które i tak pobierają mało energii, takie jak: Najszybciej rozwijającym się obszarem inteligentnego oświetlenia jest zrównoważenie go w zależności od wymaganej ilości światła. Na przykład w biurze lub nawet w domu oświetlenie może być wymagane w pochmurny dzień, ale mniej w słoneczny dzień. Jedno jest pewne – przyszłość iluminacji należy do takich innowacyjnych rozwiązań!
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2018