Inteligentne oświetlenie - czy warto?

2018-02-23
Inteligentne oświetlenie - czy warto?   Zautomatyzowane oświetlenie przeszło długą drogę w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu dzisiaj nazywane jest inteligentnym oświetleniem, a jego zastosowania wydają się rozszerzać codziennie. Koncept na takie rozwiązanie pojawił się raptem kilka lat temu, ale obecnie służy już wielu bardzo przydatnym celom.  

Czy warto zainwestować w inteligentne oświetlenie?

Prawdopodobnie najbardziej znaczącym zastosowaniem inteligentnego oświetlenia jest oszczędność energii. Wzrost kosztów paliwa, a tym samym rachunki za energię sprawiły, że jest to o wiele ważniejszy aspekt, na jaki zwracamy uwagę przy zakupie niż jeszcze 3 lata temu. Niezależnie od tego, czy mówisz o domu czy o firmie, pojawiają się te same, finansowe problemy. Pierwotnie inteligentne oświetlenie oznaczało jedynie automatyczne wyłączanie i włączanie światła, ale dzięki dostępnym sterowaniom komputerowym istnieje cały szereg potencjalnych rozwiązań takich lamp związanych z oszczędzaniem energii. Najprawdopodobniej najbardziej powszechnym z nich jest wciąż korzystanie z systemu oświetleniowego opartego na wykrywaniu ruchu człowieka. Choć można je zastosować wszędzie, to obecnie stają się coraz częstszym rozwiązaniem w różnych obszarach działalności. Aby znaleźć takie zautomatyzowane rozwiązania warto przejrzeć reflektorki i ich opcje.  

Gdzie można wykorzystać najlepiej takie inteligentne oświetlenie?

System ten jest najczęściej spotykany w miejscach takich jak:
  • wejścia,
  • parkingi,
  • toalety,
ale także w wielu innych miejscach, które są często używane, ale tylko przez krótki czas. W tych miejscach wykrywacz ruchu może zauważyć ruch, gdy osoba wchodzi, a zatem może natychmiast włączyć światła. Światła automatycznie wyłączą się, gdy dana osoba opuści pomieszczenie, usuwając ewentualny przypadek pozostawienia przez pomyłkę włączonego światła, a tym samym zmarnowanie energii. Efekt oszczędzania energii może wynosić znacznie ponad 50%, a często nawet więcej, po wyłączeniu świateł w sytuacjach, w których normalnie można by o nich zapomnieć. Jedynym negatywem może być to, że niektóre lampy często mają uzależnioną żywotność w zależności od tego, ile razy są one włączane i wyłączane. Dlatego też, gdy zautomatyzowany system oświetlenia może zaoszczędzić energię, może to kosztować Cię pieniądze, jeśli będziesz musiał wymieniać żarówki częściej niż poprzednio.  

Dlaczego jeszcze warto postawić na inteligentne oświetlenie?

Wiele zastosowań inteligentnego oświetlenia może być z powodów bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do oszczędzania energii. Na przykład - często zdarza się, że oświetlenie jest wymagane przy wejściach do budynków lub w przejściach podziemnych, lub w podobnych obszarach, w których ludzie mogliby się poruszać bez oświetlenia, ale nie jest to do końca bezpieczne. Koszt pełnego oświetlenia w takich miejscach publicznych może być jednak ogromny. W wielu przypadkach światła są używane tylko przez bardzo ograniczony czas. Na przykład przejście podziemne może być używane tylko przez kilka osób w ciągu nocy, ale światła będą normalnie włączone przez wiele godzin. Jest to jednak świetny przykład tego, gdzie inteligentne oświetlenie może przynieść ogromne korzyści - co oznacza, że rządy i rady mogą zaoszczędzić pieniądze na oświetleniu miejsc publicznych, zapewniając jednocześnie, że obszary te są bezpieczne dla tych, którzy z nich korzystają. Oczywiście mogą też wykorzystać też alternatywne rozwiązania LED, które i tak pobierają mało energii, takie jak: Najszybciej rozwijającym się obszarem inteligentnego oświetlenia jest zrównoważenie go w zależności od wymaganej ilości światła. Na przykład w biurze lub nawet w domu oświetlenie może być wymagane w pochmurny dzień, ale mniej w słoneczny dzień. Jedno jest pewne – przyszłość iluminacji należy do takich innowacyjnych rozwiązań!
Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
pixel