Jak oświetlić dom na zewnątrz?

2017-12-15
Jak oświetlić dom na zewnątrz?Gdy wziąć pod uwagę oświetlenie krajobrazu wokół domu, zwykle niewiele się dzieje. Dzieje się tak dlatego, że ludzkie oczy potrzebują mniejszej ilości światła na zewnątrz niż w domu, aby dojrzeć światło, cień i wzór. Aby dobrze przemyśleć oświetlenie domu na zewnątrz, najmądrzej będzie przespacerować się nocą po podwórku, wyobrażając sobie, jak i kiedy chcesz korzystać z tej przestrzeni, by móc później opracować plan na kanwie tych wskazówek.  

Podstawowe wskazówki

Postrzeganie światła dziennego jest bardzo inne od tego, co widzimy nocą – szczególnie, gdy pod uwagę weźmiemy oświetlenie ścieżek, jak i wszelkie inne przestrzenie zewnętrzne, w których umieścimy lampy. Całe szczęście niektóre wymogi i standardy tyczące się oświetlenia pozostają niezmienne. Na początek warto zapamiętać, że każde źródło światła ma swoją własną intensywność i kolor. To jaki kolor ma dana żarówka zwykle jest umieszczone w danych na opakowaniu bądź opisie - jest to liczba, która waha się od 1800 kelvinów (K), która jest bardzo czerwona w tonie, do 7500 K, która jest niebiesko-biała.   Bez względu na to, czy mowa o warunkach zewnętrznych czy wewnętrznych, oświetlenie w zależności od funkcji można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:  
  • Ogólne: to typ oświetlenia, który wnosi iluminację całej przestrzeni.
  • Zadaniowe: jest przeznaczone do określonego celu, przykładowo do oświetlania podjazdu.
  • Akcentujące: podkreśla konkretny obiekt lub obszar. W tym celu zwykle używa się reflektorów.
Różnorodne żarówki są odpowiednie do zastosowania w ramach lamp zewnętrznych. Tutaj należy zapamiętać, że klasyczne, żarowe żarówki emitują przyjemne światło, jednak niezmiennie wiążą się z krótką żywotność i większym zużyciem energii. Żarówki halogenowe to już bardziej wydajna opcja, gdyż cechuje je mniejsze zużycie energii i dłuższa żywotność. Fluorescencyjne źródła światła, które są teraz dostępne można znaleźć już w bogatszym zakresie kolorów, niż kiedyś. Ponadto działają też znacznie dłużej i korzystają z mniejszej ilości energii. Są jeszcze żarówki LED - chociaż są droższe, ich koszty są równoważone z racji ich naprawdę długiej żywotności i wyjątkowo niskiego zużycia energii.  

Wskazówka:

Zewnętrzne oświetlenie, które znajduje się w pobliżu budynku z dostępem do elektryczności można bez komplikacji zintegrować z domowym systemem okablowania. Zawsze można też przemyśleć możliwość skorzystania z oświetlenia solarnego.  

Specyfika oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie zewnętrzne pod wieloma aspektami jest różne od wewnętrznego. Dla przykładu: jeśli chodzi o odbicie stanowi na zewnątrz mniejszy problem, ponieważ większość powierzchni jest ciemna i w związku z tym nie będzie odbijać wytworzonego światła. Jednak pozycja ma jeszcze większe znaczenie w oświetleniu zewnętrznym, gdyż musi być brana pod uwagę temu, aby zapobiec oślepianiu. Oślepianie pojawia się, gdy mamy do czynienia ze zbyt dużym lub zbyt jasnym źródłem światła - może oślepiać, ponieważ dochodzi do bezpośredniego odbicia. To dlatego też zewnętrzne oświetlenie domu również musi być szczególnie rozważone w kontekście, oświetlenia bezpośredniego i pośredniego, Bezpośrednie oświetlenie krajobrazu zewnętrznego, takie jak Milton 88489 Kinkiet Eglo umieszczony obok drzwi wejściowych, oświetli je przede wszystkim i trochę pobliskiego otoczenia. Jeśli chodzi o pośrednie światło - stworzy miękką iluminację.  

Oświetlenie domu na zewnątrz – przede wszystkim plan.

Umieszczenie oświetlenia Oświetlenie na zewnątrz można umieścić praktycznie w dowolnym miejscu, ale w poniższych punktach jest to niemalże wymagane:
  • Ścieżki - dobrze oświetlona ścieżka to konieczność, nie tylko z racji estetyki, ale też tego, iż zwiększa bezpieczeństwo. Można tutaj wykorzystać różne rodzaje lamp, ale jednymi z najbardziej efektownych są zewnętrzne lampy stojące.
  • Drzwi: warto umieścić kinkiety po obu stronach drzwi wejściowych lub nad nimi.
  • Podjazd: oświetlenie o niskim napięciu jest tutaj dobrym rozwiązaniem – tym bardziej, iż dzisiaj można przebierać wśród różnorodnych opcji lamp najazdowych. Do nowoczesnego otoczenia na pewno wpasuje się LIVIA LED 009 Lampa najazdowa Elkim.
  • Schody: dla bezpieczeństwa nie można zapomnieć o ich oświetleniu.
  • Tarasy: tutaj oświetlenie przyda się przede wszystkim do oświetlania określonych obszarów zadaniowych, takich jak stół do biesiadowania, grill lub miejsce do gotowania, a także balustrady i wiele innych. Ciekawą propozycją jest Bedford QZ/BEDFORD8/S Elstead Lighting Lampa wisząca.
Na koniec pamiętaj, że zbyt dużo światła lub słabo zainstalowane oświetlenie może powodować niepożądane efekty mącące widok gwiazd, tworzące odblask, który tymczasowo oślepia ludzi i marnuje energię i pieniądze – dlatego przemyślany projekt to podstawa.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel