Jak podłączyć kinkiet/plafon?

2017-12-20
Jak podłączyć kinkiet/plafon?Kinkiety oraz plafony to najpopularniejsze typy lamp naściennych. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej korzyściom płynącym z posiadania obu rodzajów oświetlenia, jak również pochylimy się nad samym montażem – gdyż jak się okazuje w obu przypadkach jest on niemalże identyczny.  

Kinkiety i jego zalety

Kinkiet ścienny to oprawa oświetleniowa przymocowana do ściany. Kinkiety ścienne służą zarówno celom estetycznym, jak i użytkowym. Są używane w bardzo wielu miejscach. Nadają się do zlokalizowania we wnętrzach, takich jak:  
  • korytarze,
  • łazienki,
  • pokoje dzienne,
  Przy wyborze kinkietu ściennego dostępne są różne opcje do wyboru. Niektóre są podłączone do gniazdka (na takich skupimy się w dzisiejszym artykule), a niektóre są zasilane bateryjnie.   Przykład nowoczesnego kinkietu: Capricon 16455/87/16 Kinkiet Philips Przykład kinkietu klasycznego: Robin 15479/30/16 Kinkiet Philips   Kupując kinkiety ważne jest mieć na uwadze ich cel estetyczny. Wielkość kinkietu może mieć wpływ na wystrój pomieszczenia i nieść ze sobą również praktyczne aspekty. Kinkiet wyposażony w dwie lampy może oświetlić pomieszczenie na mniejszej przestrzeni niż dwa oddzielne kinkiety, dzięki temu można zaoszczędzić miejsce w małym pokoju i uniknąć „zaśmiecania” ścian.  

Plafony i ich zalety

Plafony są ważnym elementem zapewniającym pożądany wygląd domu, wpływając na wykończenie wnętrza. Potrafią one nie tylko dodać do domu dodatkowe światło, ale też dodają dodatkowo dekoracyjny wygląd.   Najlepszą cechą plafonów jest to, że zapewniają fantastyczne ogólne światło, a ich producenci skupiają się zarówno na jakości, jak i stylu. Wybierając plafony masz niemalże zawsze pewność, że otrzymasz ekskluzywną rzecz, która pasuje do stylu Twojego domu. W dzisiejszych czasach projektanci również tworzą współczesne motywy retro, aby nadać domowi wyjątkowo elegancki charakter.   Przykład plafonu w nowoczesnym stylu: Plaka R10359 Plafon Redlux Przykład plafonu w stylu klasycznym: Federal FE/FEDERAL/F Elstead Lighting Plafoniera   Niezależnie od tego co wybierzesz, możesz mieć pewność, że dodanie plafonu do wnętrza to naprawdę dobry wybór.  

Jak podłączyć kinkiet/plafon?

Nie jest to tak trudne i skomplikowane, jak mogłoby się wydawać i niekoniecznie potrzeba do doświadczonego elektryka – najważniejsze jest odpowiednio się przygotować i krok po kroku stosować się do obranej instrukcji. Na początku warto się upewnić, że masz wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria, niezbędne w procesie montażu i podłączania, a są to:  
  • kołki rozporowe
  • młotek
  • wiertło widiowe
  • wkrętak krzyżowy
  • ołówek
  • wiertarka
  • próbnik elektrycznych
  Oczywiście też wybrany kinkiet bądź plafon.  

Co później? Oto etapy wykonania podłączenia tego typu oświetlenia w prawidłowy sposób!

Etap #1 – zacznij od wyłączenia bezpieczników i koniecznie za pomocą elektrycznego próbnika upewnij się, że w żadnych z przewodów nie płynie prąd. Gdy wszystko będzie zabezpieczone to najwyższy czas na przyłożenie nasady lampy do ściany i odrysowanie na powierzchni miejsc, w których ma otwory – które to wykonasz za pomocą wiertarki. Zobacz jak przeprowadzić montaż kinkietu krok po kroku.   Etap #2 – w kolejnym kroku przychodzi czas na wiercenie otworu na lampę. Aby to wykonać konieczne jest zrobienie małej dziurki przy pomocy wiertła i młotka, bowiem temu wiercenie na tak niesprzyjającej powierzchni, jaką jest śliska ściana będzie dużo łatwiejsze i dopiero później zabierz się za wywiercanie samych, właściwych otworów.   Etap #3- teraz przychodzi czas na przykręcenie podstawy. Zacznij od włożenia kołków do wywierconych otworów, a jeśli zdarzy się, iż poczujesz opór – śmiało dobij je młotkiem. Zrób to jednak delikatnie. Później już możesz podstawę kinkietu przykręcić do podstawy ściany.   Etap #4 – w tym momencie pora na łączenie poszczególnych części kinkietu, tak aby uzyskać jedną spójną całość. Zacznij od połączenia przewodów ze stykami:  
  • otwór L + czarny
  • otwór N + niebieski
  • otwór środkowy + żółtozielony
  Uwaga! Jeśli masz kinkiet bądź plafon o II klasie ochronności – środkowy otwór winien pozostać wolny. Później już połącz części kinkietu zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta.  
Praktyczne wskazówki:
 
  • Unikaj umieszczania żarówek halogenowych w kinkietach przeznaczonych do oświetlenia lustra.
  • Nigdy nie zapomnij o wyłączeniu zasilania przy okazji jakichkolwiek prac przy instalacji elektrycznej.
  • W przypadku pracy z płytkami grysowymi korzystaj z wiertarki udarowej.
  • Pamiętaj o możliwości ukrycia przewodu pod listwami instalacyjnymi.
  Jeśli mimo wszystko nie masz czasu bądź nie czujesz się na siłach, aby wykonać tę pracę samodzielnie – pamiętaj, że zawsze możesz ją przekazać w ręce wyszkolonych specjalistów.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel