Wady i zalety świetlówek energooszczędnych

2017-12-07
Wady i zalety świetlówek energooszczędnychKonieczność oszczędzania energii i redukcji emisji dwutlenku węgla doprowadziła do kilku ważnych zmian w ciągu ostatnich lat. Dla przykładu - wiele krajów podwyższyło swoje standardy wydajności używanych żarówek. W naszym kraju również większość producentów zaprzestała produkcji tradycyjnych 100-watowych żarówek i zastąpiła je świetlówkami energooszczędnymi.

Jakie są zalety i wady energooszczędnych żarówek i jakie mamy opcje do wyboru?

Zaleta #1: oszczędność energii

Mimo że wartość mocy potrzebna świetlówkom do stworzenia światła może być różna w zależności od producenta, energooszczędny odpowiednik 100-watowej żarówki zużywa około 70 watów w przypadku żarówek halogenowych, a około 25 w przypadku świetlówek właśnie.   Zmiana ta ma trzy skutki:
  • żarówki są znacznie tańsze w użyciu,
  • obniżają rachunki za prąd
  • zmniejszają ślad węglowy.
Jednocześnie, bardziej efektywna konwersja mocy na światło oznacza, że świetlówki nie tracą tyle ciepła, co inne konstrukcje, a idealnym przykładem tego jest żarówka energooszczędna Philips E14 12W (60W).  

Wada #1: wyższy koszt początkowy

Rzeczywiście, początkowy koszt tych świateł może być główną wadą. Zastąpienie tradycyjnych żarówek energooszczędnymi odpowiednikami może być kosztowną propozycją, ale tylko na początku. W przeciwieństwie do żarówek o wartości kilku złotych, świetlówki kompaktowe Energy Star mogą kosztować nawet 10 złotych więcej za żarówkę.  

Zaleta #2: ceny spadają

Pomimo obecnych wysokich kosztów, dobrą wiadomością jest to, że świetlówki energooszczędne stają się coraz tańsze. Świetnej jakości żarówka, taka jak żarówka energooszczędna Philips E27 12W (60W) jest już dostępna za 16 zł z groszami!  

Zaleta #3: bezpieczeństwo

Mimo, iż świetlówki energooszczędne wymagają bardziej ostrożnego obchodzenia się niż LED i potrzebują też specjalnych praktyk utylizacji - rtęć zawarta w takiej żarówce to zaledwie jedna setna zawartości rtęci w starszych typach - tylko trzy do pięciu miligramów. Kiedy się rozpada, żarówka uwalnia tylko niewielki ułamek tej ilości rtęci, a uwolnienie oparów może zająć tygodnie, zanim osiągnie niebezpieczny poziom.  

Zaleta #4: opłacalność

Wysokie koszty początkowe energooszczędnych świetlówek są zrównoważone faktem, że urządzenia te mogą same w sobie znacznie wydłużyć żywotność. Czas eksploatacji świetlówek zbliża się do 10 000 godzin, np. żarówka energooszczędna Philips E27 15W (75W) wykazuje 10 razy większą żywotność niż tradycyjna. Dla porównania tradycyjna żarówka może służyć od 1000 do 2000 godzin przed spaleniem. Dzięki ekologicznym światłom konsumenci mogą spodziewać się znacznie dłuższego czasu pomiędzy wymianami żarówek.  

Wada #2: słaba wydajność w niskich temperaturach

Jest to uzasadniona wada świetlówek energooszczędnych, ale nie dotyczy diod LED. Podczas gdy kompaktowe świetlówki mają trudności z włączaniem się w ekstremalnie zimnym klimacie, diody LED włączają się natychmiast. Właśnie dlatego światła LED są zalecane w formie żarówek zewnętrznych - na ganku lub w ogrodzie, a nie świetlówki.  

Zaleta #5: szeroka gama kolorów

Ekologiczne żarówki pierwszej generacji nie przemawiały do konsumentów. Czemu? Ponieważ nie zapewniały one jakości i poziomu oświetlenia, do których ludzie byli przyzwyczajeni w przypadku tradycyjnych żarówek. Jednak świetlówki energooszczędne wkrótce stały się dla nich godnymi konkurentami, gdyż dzisiaj są dostępne w wielu kolorach i poziomach światła. Jednak nie zmienia to faktu, iż wciąż największą popularnością cieszą się te w tradycyjnej barwie, takie jak żarówka energooszczędna Philips E27 32W (150W) o ciepło białej barwie.  

Wada #3: niekompatybilność z przełącznikami ściemniacza

Czasami konsumenci skarżą się, że zwykłe świetlówki energooszczędne sprzedawane w sklepach nie mogą być używane z wyłącznikami ściemniacza lub nie działają z nimi tak wydajnie, jak inne. Istnieje jednak rozwiązanie: wybierz zamiast tego żarówki LED. W rzeczywistości są ściemnialne. Ale uwaga - szukaj diod LED, których opakowanie wskazuje, że można je sparować z przełącznikami ściemniacza.  

Podsumowanie

Jeśli śledzisz trendy w ekotechnologii, doskonale zdajesz sobie sprawę, że żarówki żarowe są stopniowo wycofywane z użycia na całym świecie. W ciągu najbliższych kilku lat międzynarodowe przepisy zakazujące oświetlenia żarowego całkowicie ustąpią diodom LED i świetlówkom kompaktowym. Jeśli chodzi o zalety, to fakt, że ekologiczne żarówki są przyszłością oświetlenia, jest bardzo atrakcyjny dla nas wszystkich i każdego z osobna. Co więcej, tak jak widać z powyższego zestawienia świetlówki energooszczędne mają zdecydowanie więcej zalet, aniżeli wad. Warto więc przyjrzeć się im jeszcze bliżej!
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel