Wszystko, co musisz wiedzieć o szynoprzewodach – fakty, inspiracje, ciekawostki

2022-03-05
Wszystko, co musisz wiedzieć o szynoprzewodach – fakty, inspiracje, ciekawostki

Oświetlenie szynowe - potocznie znane też jako szynoprzewody to rzecz niezwykle wszechstronna. Jeśli szukasz elastycznej opcji oświetlania domu - to ten kierunek. Równocześnie jest to ten rodzaj rzeczy, którą wiele osób nazwało by „praktyczną”, co mogłoby się wiązać z przykrym wnioskiem, że w takim razie będzie to zdecydowanie mało estetyczne. Niektórzy twierdzą nawet, że zawsze gdy widzą takie lampy do szynoprzewodów czują się, jakby cofnęli się do lat 80-tych. Okazuje się jednak, że dzięki swojej elastyczności i prostocie szynoprzewody przeżywają aktualnie pewien renesans.

Szynoprzewody - krótka historia oświetlenia szynowego

Oświetlenie szynowe zostało zaprojektowane przez Anthony'ego C. Donato i wprowadzone na początku lat 60-tych przez markę Lightolier — obecnie oddział Signify (z domu Philips). Inni projektanci i firmy, dostrzegając możliwości, jakie daje to oświetlenie, podjęli pomysł i zaczęli realizować swoje koncepcje na reflektory do szynoprzewodów. Do lat 70-tych szynoprzewody były kilkakrotnie przeprojektowywane i ulepszane. Marki prześcigały się w koncepcjach, udostępniając użytkownikom po drodze przeróżne rodzaje torów i lamp. W połączeniu z wszechstronnością konstrukcji, ta różnorodność produktów ugruntowała pozycję oświetlenia szynowego jako ostoi aranżacji wnętrz, stając się preferowanym oświetleniem w latach 80-tych. Trend przetrwał przez lata 90-te i 00, a teraz dzięki takim genialnym projektom jak Ideal Lux Vision 270531 Trimless Szynoprzewód 3 m przeżywa odrodzenie.

Szynoprzewody i lampy do szynoprzewodów - dlaczego warto?

Ludzie szybko znudzą się czymś, co widzą wszędzie, ale jest inaczej, jeśli chodzi o lampy do szynoprzewodów - to oświetlenie przetrwało przez dziesięciolecia dzięki swojej wszechstronnej i zmiennej naturze. Można je łatwo odświeżyć, aby odzwierciedlać aktualne trendy i sprawić, by wyglądało bardziej nowocześnie, czyli ogólnie mówiąc: aby pasowało do Twojego stylu.

Jakie zalety wyróżniają reflektory do szynoprzewodów i ogólnie oświetlenie torowe?

  • łatwość montażu - nie trzeba specjalnych narzędzi czy umiejętności, aby wiedzieć jak montować szynoprzewody,
  • możliwość dostosowania — szynoprzewody można dopasować do konfiguracji i wymiarów dowolnego pomieszczenia.

Co więcej, jest to rozwiązanie energooszczędne, a zatem i opłacalne. Tego rodzaju lampy wyróżnia też prosta rekonfiguracja, czyli wszechstronność i elastyczność, jakiej nie można oczekiwać od jakichkolwiek innych rodzajów oświetlenia.

Czym jest rekonfiguracja oświetlenia szynowego?

  • Opcja dowolnego dodawania i odejmowania reflektorów oświetleniowych - z uwzględnieniem mocy obsługiwanej przez szynę.
  • Tak długo jak reflektory do szynoprzewodów są kompatybilne - nie ma problemu z ich wymianą w razie potrzeb.

  Ponadto oprawy szynowe można łatwo modyfikować, aby zgodnie z potrzebami i osobistymi preferencjami dopasować oświetlenie..

Gdzie najlepiej instalować oświetlenie do szynoprzewodów?

Z racji tego, że oświetlenie do szynoprzewodów jest tak konfigurowalne - świetnie się sprawdza w wielu obszarach domu, ale w tym akapicie zwrócimy uwagę na to, gdzie takiego rodzaju lampy sufitowe są szczególnie przydatne.

Gdzie i jakie oświetlenie szynoprzewodowe warto zamontowaĆ?

  Z racji tego, że chodzi o regulowane, kierunkowe lampy, których różnorodność dostępnych stylów po prostu powala - można śmiało uznać, że to oświetlenie które idealnie nadaje się również do prezentacji dzieł sztuki, wyróżniania kolekcji, nagród i antyków, oświetlenia stanowisk pracy. Możesz też liczyć na szynoprzewody, jeśli chodzi o zapewnienie ogólnego nastroju, zwłaszcza w połączeniu z oświetleniem zadaniowym i oprawami do prezentacji poszczególnych elementów domowej architektury.

Z jakich elementów składa się oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe składa się z kilku różnych komponentów, które należy wybrać, aby stworzyć kompletną konfigurację oświetlenia. Główna część - czyli szyna, jest bazowym elementem systemu oświetlenia szynowego, w którym znajduje się żarówka. Występują w różnych stylach, a ciekawym przykładem jest tutaj szynoprzewód Global Track Pro 2 m czarny. Pozostałe dwa elementy oświetlenia szynowego to łącznik i sama lampa/reflektor. Wszystkie poszczególne detale muszą być oczywiście ze sobą kompatybilne.

Jak wybrać lampy i inne elementy do szynoprzewodów?

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie poszukiwań idealnego systemu oświetlenia szynowego jest znalezienie odpowiedniego stylu - zatem chodzi o znalezienie odpowiedzi na pytanie: jakie lampy do szynoprzewodów wybrać. Chociaż jest kilka wyjątków, generalnie szynoprzewody nie są uniwersalnie wymienne wśród producentów - więc najlepiej zrobisz, jeśli po prostu znajdziesz markę, która zawiera najwięcej propozycji, które są zgodne z Twoim gustem i zacznij od tego. Zapewni to największą elastyczność później, jeśli zdecydujesz się zmienić design.

O czym należy pamiętać przy wyborze szynoprzewodów?

Podobnie, jak to jakie lampy do szynoprzewodów wybrać - sama odległość między nimi również zależy nie tylko od osobistych preferencji, ale też ich wielkości, czy wymagań oświetleniowych i funkcji, dla której daną przestrzeń oświetlasz. Zwykle 20-30 centymetrów między każdym reflektorem to dobry początek. Zawsze można oświetlenie do szynoprzewodów dostosować później. Zwróć też uwagę też na samą ilość lamp, które możesz mieć na jednej szynie. Jeśli postawisz na energooszczędne LED - zwykle ilość reflektorów na jednej szynie będzie dość wysoka.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel