Żarówki tradycyjne, energooszczędne i LED. Które wybrać?

2018-02-27
Żarówki tradycyjne, energooszczędne i LED. Które wybrać? Oświetlenie może stanowić 18 procent rachunków za energię typowych gospodarstw domowych, więc przejście na energooszczędne oświetlenie jest jednym ze sposobów, w jaki można przejąć kontrolę i zmniejszyć koszty. Po takie inteligentnej modyfikacji, gdy tylko dostaniesz nowy rachunek od dostawcy energii, zobaczysz spore oszczędności. Na rynku jednak jest dostępnych wiele różnych źródeł światła – które z nich wybrać, aby wybrać najlepiej?   Do wyboru przede wszystkim masz:
  • żarówki tradycyjne
  • żarówki energooszczędne
  • żarówki LED
 

LED – najważniejsze informacje

Diody LED (diody elektroluminescencyjne) są najbardziej energooszczędnymi żarówkami dostępnymi dzisiaj na rynku - pozwalają zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię, ponieważ są znacznie tańsze w eksploatacji. Kosztują więcej, ale rzadko wymagają wymiany – idealnym przykładem jest tutaj żarówka LED Philips E14 3W   Gdy żarówki te po raz pierwszy pojawiły się na rynku, powszechną skargą kierowaną w ich kierunku było to, że emitowane światło jest zbyt ostre. Ale teraz nie ma już problemu z tym, by znaleźć żarówkę LED, która nie tylko wytwarza tak miękkie i przyjemne światło, jak stare żarówki – ale też jest w ten sposób stylizowana. Wystarczy zerknąć na model żarówka dekoracyjna Philips LED E14 2,3W. Co najlepsze, takie żarówki są nawet dziesięć razy bardziej wydajne (!)  

Tańsza alternatywa – żarówki energooszczędne

Jeśli nie masz wystarczającej ilości gotówki, aby wydać na wymianę wszystkich tradycyjnych żarówek na LED, są też inne alternatywy - żarówki energooszczędne. Zwykle są to te, które potrzebują trochę więcej czasu na rozgrzanie, ale teraz jest to zdecydowanie mniejszy problem niż kiedyś. Jednak warto wiedzieć, że żarówki energooszczędne nie są tak wydajne jak diody LED, ale z całą pewnością tańsze w zakupie niż LED i tańsze w eksploatacji niż halogeny.  

Czym charakteryzuje się tradycyjna żarówka?

Kiedy prąd elektryczny styka się z podstawą żarówki, elektryczność ogrzewa włókno wolframowe umieszczone wewnątrz. A gdy żarnik się nagrzewa, powstaje "żarzenie", czyli światło wytwarzane przez ciepło. Światło w tradycyjnej żarówce jest tak naprawdę efektem występującym w zamkniętym, kontrolowanym środowisku. Gdy żarnik dalej płonie, cząstki znikają z włókna. A gdy nie ma więcej cząstek do spalenia, żarówka wypala się, co zwykle ma miejsce 800-1.200 godzin w życiu żarzącej się typowej żarówki starej daty.   Co gorsza, klasyczne żarówki wytwarzają w rzeczywistości:
  • 90 procent ciepła,
  • 10 procent światła.
  Jeśli kiedykolwiek dotknąłeś świecącą żarówkę, doświadczyłeś stosunku ciepła do światła 90/10. Te żarówki są naprawdę gorące, a równocześnie – mało ekonomiczne i niewydajne.  

Jak zatem wybrać odpowiednie źródło światła do pokoju?

Sprawdź opakowanie. Jeśli jesteś przyzwyczajony do starego systemu opisywania parametrów żarówek, masz szczęście. Większość opakowań żarówek nadal pokazuje wartość w watach np.     Tutaj należy pamiętać, że posiadana przez żarówki LED moc nie jest równocześnie odbiciem jasności starych żarówek o tej samej wartości - a raczej energii, która była używana. Nowa żarówka LED może mieć w rzeczywistości tylko 8-10 watów, a równocześnie być tak samo jasna jak tradycyjne żarówki. Jasność żarówki jest aktualnie mierzona w lumenach. Tradycyjna 60-watowa żarówka jest odpowiednikiem 700+ lumenów. Natomiast, ciepło światła mierzy się za pomocą skali Kelvina. Aby uzyskać ciepłe światło pasujące do tradycyjnych żarówek, wybierz wynik w wysokości 2700. Na kanwie powyższych informacji można zatem z całą pewnością stwierdzić, że bez względu na to czy szuka się w źródłach światła efektywności, oszczędności czy też stylu i wydajności – żarówki LED są niekwestionowanym liderem.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
pixel